Karadeniz'de doğa tutkunlarının vazgeçilmezi Pokut ve Sal Yaylası

Karadeniz'de doğa tutkunlarının vazgeçilmezi Pokut ve Sal Yaylası

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi sınırları içinde yer alan Pokut Yaylası, eşsiz güzelliğiyle doğa tutkunlarını ve trekking yapmayı sevenleri büyülüyor.

En eskisi 250 yıllık olan 50 civarında yöresel ahşap evin bulunduğu, geniş çam ormanlarıyla çevrili Pokut Yaylası, trekking yapmayı sevenler ile amatör ve profesyonel fotoğrafçıların vazgeçemedikleri yerler arasında bulunuyor. Pokut Yaylasının karşısında bulunan Sal Yaylası da Pokut Yaylasına gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerleri arasında bulunuyor. Bulutların üzerinde yer alan Pokut ve Sal yaylaları, özgün mimari yapılarıyla Karadeniz’e gelen turistlerin görmek istedikleri yaylaların başında yer alıyor.

 

POKUT YAYLASI HAKKINDA BİLGİ

Pokut yaylası Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesine bağlı bir yayladır. Ortan köyü, Makrevis köyü ve Konaklar mahallesi sakinleri tarafından kullanılmaktadır. Pokut yaylasından hem Amlakit ve Hazindağ yaylalarını hemde Sal yaylasının o muhteşem manzarasını görebilirsiniz.2030 rakımda yer almaktadır.  Pokut yaylasının keşfedilme tarihi ortalama 1750 yıllarını kapsamaktadır. 1800 rakım ve üzeri ağaç yetişmemesine rağmen Pokut yaylasında ağaçlar zirvelere kadar ulaşmaktadır.
Yaylaların kullanım şekli bölgede her köye ait yaylalar olduğu için başka köy halkı gelip bu yaylada yaylacılık faaliyeti yapamamaktadır. 

Yeşilin her tonunu görebileceğiniz,çam ağaçlarıyla kaplı dağların arasında kalabalıktan uzak kuş,köpek ve inek seslerini sadece duyabileceğiniz cennet gibi bir yer Pokut Yaylası.

 

POKUT NE DEMEK?

Pokut yaylasının kelime anlamı Ermenice'den gelen pokut 'Rüzgarlı Vadi' demektir. 

 

POKUT YAYLASI NEREDE?

Rize ili Çamlıhemşin ilçe sınırları içerisindedir. 2030 rakımdadır. Şenyuva Köyünden yol ayrılmaktadır. Çamlıhemşin'e 21 km uzaklıktadır. yolların taşlı ve engebeli olmasından dolayı ortalama 1.15 dakika sürmektedir.

Yorum yapılmamış
Yorum Yapın